Jak skutecznie inwestować w nieruchomości?

Jeżeli chcemy zająć się aspektem inwestycji, warto rozważyć możliwość inwestowania w różnego rodzaju nieruchomości, zarówno te komercyjne jak i niekomercyjne. Oczywiście ten sposób wymaga od nas znacznych nakładów finansowych, jednakże jeśli mamy do nich dostęp to jest to bezpieczne i bardzo zyskowne rozwiązanie, pozwalające nam na szybkie wzbogacenie się.

Aktualnie rynek nieruchomości, a dokładnie rynek mieszkań jest bardzo nienasycony i w praktyce na chwilę obecną ponad dwa miliony osób nie ma możliwości zakupu własnego mieszkania. Aby rozwiązać ten problem szereg deweloperów stawia coraz to nowsze budowle, a dla nas jest to potencjalny zysk. Co ciekawe istnieje także jeszcze jedna forma inwestycji związana z nieruchomościami, która pojawiła się dopiero w Polsce i w praktyce nie ma nawet jeszcze oficjalnej nazwy. Potocznie określa się ją jako najem zwrotny.

Czym jest i jak działa najem zwroty?

Pojęcie jakim jest najem zwrotny odnosi się do sytuacji, gdy właściciel danej nieruchomości sprzedaje ją potencjalnemu zainteresowanemu klientowi, a następnie oczekuje zawarcia umowy najmu. Od tego momentu płaci mu regularnie pewną pulę pieniędzy i stara się uzyskać dodatkowe fundusze na rozwój przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie ciągnie za sobą szereg korzyści dla obu stron.

W przypadku sprzedającego dodatkowo dochodzi do sytuacji, w której nie musi on na przykład pozyskiwać kredytu, ustanawiać hipoteki czy też podpisywać różnego rodzaju weksli by móc zainwestować w swoje przedsiębiorstwo, a w przypadku inwestora zyskuje on regularne i co najważniejsze bezpieczne źródło dochodów. Co więcej, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego umowa najmu między dwoma przedsiębiorcami może być zawarta na okres nawet 30 lat, co zwiększa bezpieczeństwo jak i stabilność finansową inwestora.

Gdzie korzystać z najmu zwrotnego?

Takie rozwiązanie może być wykorzystane w wielu różnych typach nieruchomości, zarówno tych komercyjnych jak i niekomercyjnych, o których  wspomniano na początku. Mowa tutaj zarówno o nieruchomościach bankowych, różnego rodzaju galeriach, budynkach, mieszkaniach czy też nawet maszynach i urządzeniach produkcyjnych. To w jaki sposób wykorzystamy to zależy tylko i wyłącznie od nas, niemniej jednak jest to bardzo korzystne godne uwagi rozwiązanie dla potencjalnych inwestorów.

Powinniśmy także pamiętać, pomimo tak idealnego działania, samo pojęcie wciąż nie zostało wprowadzone do polskiego prawa, więc w niektórych sytuacjach, w szczególności aspektach prawnych, może pojawić się drobny problem z ich regulacją. Niemniej jednak pozostaje nam mieć nadzieję, że w najbliższym czasie się to zmieni.