Wyprowadzka firmy za granicę – czy to się opłaca?

Przenoszenie firmy za granicę cały czas jeszcze związane jest z podium nieuczciwości i postrzegane jest jako sposób na uzyskanie nieuprawnionej przewagi nad innymi podmiotami. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę oczywisty fakt, że działamy na mocno zintegrowanym wspólnym rynku, gdzie podmiot zagraniczny w zasadzie nie powinien niczym się różnić od podmiotu polskiego pod względem praw i obowiązków, powstaje pytanie, dlaczego niby mięlibyśmy unikać takiego działania?

To nie jest nieuczciwa konkurencja

Czy polska firma, która chce wykonać usługę transportową we Francji to firma nieuczciwa? Albo czy firma czeska, która wykonuje usługi także już za swoją granicą, w Polsce, działa nieuczciwie? W związku z tym, dlaczego przeniesienie firmy do Niemiec czy Wielkiej Brytanii i działanie w naszym kraju miałoby być w jakikolwiek sposób źle odbierane? Takie podejście jest efektem myślenia w starych kategoriach, które wydzielało kraje jako zupełnie osobne, odseparowane od siebie byty. W dzisiejszych czasach nie można już tak stawiać sprawy.

Problem walut

Zanim w ogóle zacznie się myśleć o takim rozwiązaniu, trzeba rozwiązać problem walut. Inny kraj to inne pieniądze. Na szczęście nie jest to skomplikowane, ponieważ internetowy portal wymiany walut, gieldawalut.com, pozwoli nam wymieniać pieniądze za bezcen. Kantor online wykosztuje kurs walut online, dzięki czemu wymiana jest bardzo tania, a przesyłanie pieniędzy niego i do niego to najczęściej operacje wewnętrzne w bankach, czyli operacje bardzo tanie i niemal natychmiastowe.

Niższe podatki i sensowniejsze prawo

Wracając do sedna sprawy, trzeba sobie jasno powiedzieć, że zmiana kraju prowadzenia działalności bardzo często się szalenie opłaca. Związane jest to przede wszystkim z niższymi podatkami, które zaczynają przyduszać firmę dopiero po przekroczeniu przez nią wysokich progów zarobków. Jest to w szczególności istotne w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne, które potrafią zrujnować naszych pracodawców.

Warto podkreślać także bardziej przyjazne przepisy prawa. Jest to widoczne zwłaszcza z perspektywy ostatnich kilku miesięcy, kiedy zdecydowanie nasiliły się kontrole w polskich firmach, a urzędnicy dostali wytyczne, by szukać pieniędzy przede wszystkim w dobrze prosperujących polskich firmach, a ignorować firmy, w przypadku których szanse na odzyskanie pieniędzy były minimalne.